Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Radiologia Wrocław

Uzyskają państwo u nas radiologiczną diagnostykę USG

Radiologia Wrocław, Radiolog Wrocław

USG piersi

Ultrasonografia piersi to nieinwazyjne badanie pozwalające na ocenę prawidłowości tkanek wewnątrz piersi. Powinno być wykonywane nie tylko w przypadku zauważenia przez pacjentkę niepokojących zmian, jak np. pojawienia się guzków lub zgrubień, utrzymującej się bolesności piersi czy powiększenia pachowych węzłów chłonnych, ale także profilaktycznie. U kobiet zdrowych powinno się je wykonywać raz na dwa lata u kobiet między 20 a 30 rokiem życia, dla kobiet starszych częściej.

Tę kontrolę, tak jak każde USG wykonuje się głowicą emitującą ultradźwięki, które przenikają przez skórę i odbijają się od położonych głębiej tkanek. Badanie to jest niezastąpione w profilaktyce i diagnostyce nowotworów piersi.

USG tarczycy

Ultrasonografia tarczycy to badanie służące do oceny wielkości, położenia i funkcjonowania tego narządu. Wykonywane jest najczęściej w przypadku zaistnienia podejrzenia choroby tarczycy, jak na przykład anormalna ilość hormonów tarczycy we krwi lub zauważenie u siebie objawów zaburzeń funkcjonowania tego narządu. Jest to badanie nieinwazyjne i krótkie, nie wymagające też specjalnego przygotowania (należy jednak zdjąć biżuterię z szyi). Przeprowadzane jest ono w pozycji leżącej, przez przyciśnięcie głowicy USG do szyi pacjenta. Wyniki dostępne są od razu po badaniu. Ultrasonografia tarczycy jest niezmiernie ważna przy diagnostyce i identyfikowania ewentualnych zmian, które pojawiły się na gruczole.

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej służy do oceny wyglądu i funkcjonowania narządów tj. wątroba, nerki, śledziona czy trzustka. Pomaga w diagnostyce wielu nieprawidłowości, np. stanów zapalnych otrzewnej, uszkodzeń wątroby, torbieli lub guzów, zmian nowotworowych. Pozwala także na ocenę stanu narządów jamy brzusznej po urazach. Wykonywane jest ono najczęściej w przypadku zauważenia przez pacjenta niepokojących objawów, m.in.: zmian (np. guzków) na brzuchu, niewyjaśnionych bólów brzucha czy też krwawienia z przewodu pokarmowego, wymiotów i biegunek. USG wykonywane jest w pozycji leżącej, przez przesuwanie głowicy po brzuchu pacjenta.

Co ważne, dzień przed badaniem należy spożywać pokarmy lekkostrawne, a co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść ani pić, a także palić ani żuć gumy. Należy także mieć wypełniony pęcherz moczowy.

USG jamy brzusznej u dzieci

USG jamy brzusznej służy do oceny wyglądu i funkcjonowania narządów tj. wątroba, nerki, śledziona czy trzustka. Pomaga w diagnostyce wielu nieprawidłowości, np. stanów zapalnych otrzewnej, uszkodzeń wątroby, torbieli lub guzów, zmian nowotworowych. Pozwala także na ocenę stanu narządów jamy brzusznej po urazach. Wykonywane jest ono najczęściej w przypadku zauważenia przez rodzica niepokojących objawów, m.in.: zmian (np. guzków) na brzuchu, niewyjaśnionych bólów brzucha czy też krwawienia z przewodu pokarmowego, wymiotów i biegunek. USG wykonywane jest w pozycji leżącej, przez przesuwanie głowicy po brzuchu dziecka.

Co ważne, niemowląt należy nie karmić na godzinę przed badaniem, a dzieci starsze nie powinny nic jeść 2-3 godziny przed wizytą. Bardzo ważne jest również, by dziecko miało wypełniony pęcherz moczowy.

USG tkanek miękkich

USG tkanek miękkich obejmuje głównie ultrasonografię mięśni, ścięgien, więzadeł, węzłów chłonnych i głębszych warstw skóry. Wykonywane jest najczęściej w przypadku urazu mięśni lub stawu, powiększonych węzłów chłonnych, wyczuwalnych zmian podskórnych, obrzęku kończyn, przepukliny lub bólu nieznanego pochodzenia. Pozwala na wykrycie i zbadanie wielu nieprawidłowości, tj. krwiaki, ropnie, torbiele, guzy, przepukliny, uszkodzenia mięśni i wiele innych. USG wykonywane jest przez przyciśnięcie sondy pokrytej żelem do badanego miejsca. Wizyta trwa najczęściej kilkanaście minut i nie potrzeba do niej żadnego specjalnego przygotowania.

USG węzłów chłonnych

Ból w okolicy węzłów lub ich powiększenie to najpowszechniejsze powody zgłoszenia pacjentów na USG węzłów chłonnych. Najczęściej nie świadczą one poważnej chorobie, jednak z racji ważności węzłów w obronie immunologicznej organizmu nie należy zaniedbywać niepokojących objawów. Jest to badanie nieinwazyjne i niewymagające szczególnego przygotowania. Wykonuje się je w pozycji leżącej i trwa ono około piętnastu minut. USG węzłów chłonnych pozwala zdiagnozować wiele chorób autoimmunologicznych, ale nie tylko. Należą do nich m.in.: gruźlica, toksoplazmoza, białaczka i inne nowotwory, zakażenie wirusem HIV czy mononukleoza.

USG śródpiersia (grasica) u dzieci

USG śródpiersia to ocena narządów takich jak płuca, tchawica, przepona czy grasica. Nieprawidłowości w anatomii i funkcjonowaniu ostatniego narządu pojawiają się już w dzieciństwie, nie należy więc lekceważyć wagi takiego badania. Najczęstsze przesłanki do wykonania takiego USG to: ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem czy przewlekły kaszel. Przed wizytą z USG śródpiersia nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przebiega ono podobnie do innych badań ultrasonograficznych - przez przyłożenie sondy do badanego miejsca. USG śródpiersia pozwala na diagnostykę wielu zaburzeń, m.in.: zapalenia opłucnej, torbieli lub guzów, zatorów płucnych czy urazów klatki piersiowej.

USG jąder

Ultrasonografia jąder to nieinwazyjne i szybkie badanie, które pozwala na ocenę prawidłowości w anatomii tego narządu, a także na wykrycie niepokojących zmian i pomoc w diagnostyce. Nie różni się ono szczególnie od innych rodzajów USG - badanie przebiega przez przyłożenie do moszny sondy używającej fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości, by dokładnie zbadać prawidłowość tkanek. Po procedurze można od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności, nie trzeba się też specjalnie przygotowywać. Z reguły badanie takie wykonywane jest w przypadku podejrzenia guzów jąder lub przepukliny pachwinowej lub mosznowej. Przydatne jest również w leczeniu niepłodności, umożliwia też wykrycie wielu schorzeń jąder, tj. skrętu lub pęknięcia jądra, uszkodzenia powrózka, żylaków powrózka nasiennego lub raka jądra.

USG ślinianek

Na USG ślinianek najczęściej zgłaszają się pacjenci, którym dolega uporczywy i nawracający ból w okolicach uszu. Gruczoły te są zaskakująco ważne, ponieważ produkowana przez nie ślina pomaga nie tylko przy połykaniu pokarmów i wstępnym trawieniu cukrów, ale posiada właściwości bakteriobójcze przeciwdziałające próchnicy zębów. USG ślinianek jest badaniem nieinwazyjnem, bezpiecznym i krótkim, trwającym z reguły kilkanaście minut. Wykonywane jest w pozycji leżącej, przez przyłożenie sondy do szyi. To USG pozwala na ogólną ocenę anatomii gruczołów, a także rozpoznanie nieprawidłowości w ich obrębie, np.: zapalenia lub kamicy ślinianek, guzów czy nowotworów.

USG mózgowia (przezciemiączkowe)

USG mózgowia wykonuje się krótko po urodzeniu dziecka, kiedy ciemię nie zdąży jeszcze skostnieć. Wykonywane jest najczęściej u wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową, ale bywa zalecane także w innych przypadkach, np. cukrzycy ciążowej u matki, niskiej wartości hematokrytu we krwi, odchyleniach neurologicznych, dystrofii płodu czy przedwczesnym odklejeniu łożyska. Badanie wygląda podobnie do innych USG - lekarz przykłada głowicę do główki dziecka. Dobrze jest nakarmić dziecko kilkanaście minut przed badaniem, by uspokoić małego pacjenta. USG mózgowia pozwala wykluczyć wady wrodzone mózgowia, wododogłowie i wiele patologicznych zmian.

Popularne zapytania: Radiologia Wrocław, Radiolog Wrocław

Radiolog Wrocław